Historie Holandské trouby Dutch Oven

Holandská trouba je starší než 300 let a po tuto dobu se vyvíjela až do dnešní podoby

 

Holandské trouby mají dlouhou historii svého vývoje. Do dnes je používají lidé po celém světě a v současné době si nacházejí místo v kuchyni nejen pro své skvělé vlastnosti vaření jídla, ale také jako příjemná dekorace.

Rané dějiny holandské trouby v Evropě

Během 17. století byla v Anglii mosaz preferovaným kovem pro výrobu nádobí a domácích potřeb. Mosazné nádobí se dováželo z Holandska, kde se vyrábělo za nižší cenu než v Anglii. Mosazné nádobí bylo však velmi drahé a mohli si ho dovolit pouze lidé z vyšších vrstev společnosti. 

V roce 1702 byl anglický podnikatel Abraham Dardy partnerem Bristolské společnosti Brass Works Company, která vyráběla sladovny pro pivovary. Podle všeho v roce 1704 Darby navštívil Holandsko, kde studoval místní metody opracování mosazi včetně odlévání mosazných hrnců. Darby se dozvěděl, že při výrobě odlitků používali Holanďané formy z písku, nikoli z tradiční hlíny a jílu, a tato inovace přinesla jemnější povrch jejich mosazi.  V roce 1706 zahájil výrobu v anglicém městě Bristol. Tam si Darby uvědomil, že by mohl prodat více kuchyňského zboží, pokud by mohl nahradit mosaz levnějším kovem, konkrétně litinou. Počáteční experimenty s litinou do pískových forem byly neúspěšné, ale s pomocí jednoho z jeho dělníků, Jamese Thomase, se mu podařilo litinové nádobí odlévat. 

V roce 1707 získal patent na proces litiny do písku, který pocházel z holandského procesu. Pojem „holandská trouba“ je tedy starý již více než 300 let, minimálně od roku 1710.„holandská trouba“ je tedy starý již více než 300 let, minimálně
od roku 1710. 

Americká historie holandské trouby

Na americký kontinent se holandské trouby dostaly během její kolonizace a časem se měnily. Tyto změny zahrnovaly mělčí hrnec s podstavcem (trivetem), který držel troubu nad uhlíky a víko s vystouplým okrajem, který naopak udržel žhavé uhlíky na víku.  

 

Kolonisté a osadníci oceňovali litinové nádobí kvůli jeho univerzálnosti a trvanlivosti. Kuchaři je používali k vaření, pečení, dušení a smažení. Pece byly tak cenné, že závěti v 18. a 19. století často obsahovaly majetek včetně holandské pece.  Například Mary Ball Washington (matka prezidenta George Washingtona) ve své závěti ze dne 20. května 1788 uvedla, že polovina jejího „železného kuchyňského vybavení“ by měla připadnout jejímu vnukovi Fieldingovi Lewisovi a druhá polovina vnučce Betty Carterové.  Tento odkaz zahrnoval několik holandských pecí. 

 Osadníci směřující na západ si s sebou vzali holandské pece. Holandská trouba patřila mezi vybavení, které Lewis a Clark (američtí kolonisté) nosili, když zkoumali velký americký severozápad v letech 1804 až 1806. Průkopníci mormonů, kteří osídlili americký západ si vzali také své holandské trouby. Ve skutečnosti socha vznesená na počest mormonských vozů, které vstoupily v padesátých letech 19. století do údolí Salt Lake v Utahu, hrdě zobrazuje holandskou troubu visící z přední části vozíku. Holandská trouba je také oficiálním státním hrncem v Texasu, Utahu a Arkansasu. 

 

Přečtěte si další články jak používat Holandskou troubu

Rady a tipy jak připravovat jídlo v Holandské troubě

Dutch Oven Gurka

10 věcí, které byste měli vědět o Holandské troubě

Jedna holandská trouba nahradí několik nerezových hrnců a uspoří vám peníze i místo v lince.

Jak čistit Holadskou troubu

Jak čistit a starat se o Holandskou troubu

Doporučené postupy při čištění Holandské trouby vám prodlouží její životnost o spoustu let. Nechte se inspirovat zkušenostmi.

Dutch Oven kde koupit

Jak vybrat kvalitní Holandskou troubu

Co byste měli vědět před tím, než si půjdete kupit vaši Holandskou troubu a na co byste si měli dát pozor? Rady a návody.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o recepty a vaše zkušenosti s Holandskými troubami

Rady jak vařit v Holandské peci pro vás zveřejňujeme na našich stránkách